Yükleniyor

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, okullarda gazete okuma saatleri oluşturulmalıdır.

Cafer Esendemir, okullarda gazete okuma saatleri oluşturulmalıdır. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, yerel medyaya bakış açısını değerlendirdi. Yerel medyanın güçlendirilmesi için önerilerde de bulunan Esendemir, şunları ifade etti.
2017-12-20 13:44:29

Cafer Esendemir, okullarda gazete okuma saatleri oluşturulmalıdır.


Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, yerel medyaya bakış açısını değerlendirdi. Yerel medyanın güçlendirilmesi için önerilerde de bulunan  Esendemir, şunları ifade etti.
 
"Türkiye'nin her tarafında yerel medya beklediği desteği hem kamu kurumlarından hem sivil toplum kuruluşlarından hem de vatandaştan görememektedir. Bir çok kurum yerel medyayı kendi reklamları için her zaman arayıp, ricada bulunuyor, haberlerini yayınlatıyor ama gazete almıyor. Bayiden gazete almayı bırakın ilan da vermiyor. Yerel medyayı pek desteklemiyorlar. Aslında tüm kurumlar ve sivil toplum kuruluşları özellikle yerel medyayı mutlaka okumalı, takip etmeli, tirajın artması için çaba sarf etmelidir.  Devlet, yerel medyanın ayakta kalabilmesi için çalışanlarına sübvansiyon uygulamalıdır. Gazete bünyesinde çalışan personellerin sigortaları, vergileri düşürülmelidir Gazete basımında matbaa, mürekkep malzemelerine destek olmalıdır. Böylelikle gazetenin maliyeti daha ucuza gelecek ve yerel gazetecilik biraz daha kalkınacaktır. Okullarda gazete okuma saatleri oluşturulmalıdır. Bu, ilkokuldan başlatılmalıdır. Çocukların gazete okuma alışkanlığını arttırmalıyız. Böylelikle çocuklar büyüdükçe gazete okuma alışkanlığı, heyecanları,  ilgileri artacaktır. İster istemez de yerel gazetenin tirajı artacaktır. Günümüzden gazetecilik, eski yıllarda olduğu gibi değildir.  Gazeteciler, ekonomik krizden nasibini aldığı için üniversitelerden, iletişim fakültelerinden beklediğimiz ilgi gösterilmemektedir. Bu okullardan mezun olan çocuklarımız yerel gazetelerde, televizyon, radyolarda umdukları işleri bulamadıkları için mecburen başka alanlardan geçim kaynağını bulmaya çalışmaktadır. Bu bizi üzmektedir. Bu iş koluna önceki yıllarda çok büyük rağbet vardı ve gazetecilik itibar edilen mesleklerden idi  ancak son yıllarda eski ilgiyi göremiyoruz."

Haber: Özlem Pekduraner
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ADANA haberleri
Arşiv Arama
- -