Yükleniyor

Doğu Akdeniz Dayanışma Ağı üyeleri, Viyana’da kadın sığınma evlerini ve şiddete karşı müdahale merkezlerini ziyaret etti.

Doğu Akdeniz Dayanışma Ağı üyeleri, Viyana’da kadın sığınma evlerini ve şiddete karşı müdahale merkezlerini ziyaret etti. Doğu Akdeniz Dayanışma ağını oluşturan Adana Akdam; Mersin( Bağımsız Kadın Derneği), Osmaniye-(Girişimci Kadınlar Derneği), Samandağ Kadın Dayanışma Derneği temsilcileri ile Viyana’da bulunan ve kadın şiddeti ile mücadele eden kurumları ziyaret ettiler. Ziyaret çalışması 04-05-06-07.12.2017 tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana kentinde bulunan WAVE-ORİENT EKSPRES- AÖF merkezlerine ziyaretler gerçekleştirildi.
2017-12-26 23:34:42

Doğu Akdeniz Dayanışma Ağı üyeleri, Viyana’da kadın sığınma evlerini ve  şiddete karşı müdahale merkezlerini ziyaret etti.

 

Doğu Akdeniz Dayanışma ağını oluşturan Adana Akdam; Mersin( Bağımsız Kadın Derneği), Osmaniye-(Girişimci Kadınlar Derneği), Samandağ Kadın Dayanışma Derneği temsilcileri ile Viyana’da bulunan ve kadın şiddeti ile mücadele eden kurumları ziyaret ettiler.

Ziyaret çalışması 04-05-06-07.12.2017 tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana kentinde bulunan WAVE-ORİENT EKSPRES- AÖF merkezlerine ziyaretler gerçekleştirildi.

WAVE(WomenAgaistviolence)’ , ’AÖF( Avusturya Kadın Sığınma Evleri Ağı)’,’ORİENT EXPRES’ Kadın dernekleriyle tanışarak kadın hareketinin Viyana’daki durumu , çalışma koşulları içerisindeki konumları izlendi. Viyana’daki kadına yönelik şiddetle mücadele eden kurumlar hakkında izlenimlerini aktaran AKDAM yönetim kurulu başkanı Av.Muhal İkikardeş:” Ziyaret ettiğimiz tüm STK’lar, gerek Viyana yerel yönetimi gerekse başta kadın bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklarla protokollerle çalışmalarını yürütmektedirler.Kurumların tüm giderleri, hizmet verdikleri binalar ve personel maaşları kamu tarafından karşılanmaktadır. Buna rağmen,tüm kurumlar özerk ve bağımsız bir şekilde çalışmalarını yürütmektedirler. Bu imkanlar bizi çok etkilemiştir. Bir gün ülkemizde de sivil tolum kuruluşlarına bu desteğin sağlanmasını ümit ediyoruz.”şeklinde açıklamada bulundu.

Ayrıca ,ziyaret edilen başta Wave derneğinin daveti ile Wave’in tüm Avrupa ülkelerinde bulunan belli başlı kadın örgütleri ile kurduğu ağın üyesi olacak şekilde ağımızı genişletme imkanına kavuştuk .

Wave’in ağının üzerinde bilgiler sürekli güncel tutulur.Wave; kadın sığınakları,ulusal yardım hatları,kadın merkezleri,şiddet önleme merkezleri kadın destekleme hizmet merkezleri vb kuruluşlarla dayanışma ağı içerisinde olan bir kuruluş ve bu kuruluşun çalışma prensipleri bizim Doğu Akdeniz Dayanışma ağının çalışmasına da örnek olacaktır ,dedi.

Doğu Akdeniz Dayanışma Ağı üyeleri,AÖF ,Viyana’da şiddete karşı ilk müdahale merkezi olarak görev yapan kurumu da ziyaret etmiştir. Bu kurum,şiddet mağduru kadınlara karşı,Alınacak tedbirleri ve davaları takip etmektedirler.Aynı zamanda sığınma evlerine mağdurların yönlendirilmesini sağlamaktadırlar.

İkikardeş;Avusturya’da şu anda toplam 30 sığınma evi bulunmakta olup,. Bu sığınma evlerinde 750 kadına hizmet sunulmaktadır. Sığınma evinde kalan kadınların % 57’si göçmen olup, bu göçmenlerin %8-9’unu Türkler oluşturmaktadır. AÖF müdürü ve aynı zamanda İstanbul Sözleşmesi gereği kurulan GREVİO’nun Türkiye masası şefi ROZA LOGAR ile tanışmamız,kendisinin bizlerle tek tek tanışması,örgütlerimizin çalışma alanlarını sorması ,harita üzerinden geldiğimiz illeri öğrenerek çalışmalarımızdan ve çabamızdan etkilendiğini ifade etmesi bizi çok mutlu etti. Roza Logar,Türkiye’de farklı illerdeki kadın merkezlerinin örgütlenmesini olumlu bir örnek görmesi de çalışmamızın doğru yolda olduğunu bize gösterdi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ADANA haberleri
Arşiv Arama
- -