Yükleniyor

Sayın Devlet Bahçeli’den Başka, Barzani’den Kaynaklanan Rezilliği Çöpe Atacak, Bu Sorunu Kökten Çözebilecek Kimse Yok


2017-10-16 20:24:35

•  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlediği referandumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Irak’ın toprak bütünlüğü bizim açımızdan çok önemlidir. Müslüman bir ülkedir. Türkmen kardeşlerimiz de bu ülkenin en önemli unsurudur. Kerkük, Musul, Telafer, Tuzhurmatu Türk ağırlıklı merkezlerdir. Barzani denen İblis’in uşağı, Türkmen şehirlerini de içine alacak şekilde bir ayrı devlet kurma peşindedir. Buna izin verilemez, verilmemelidir. Barzani bu cüreti Türkiye’nin kendisine çok cömert davranmasından ve Türkiye’nin kısa vadeli yanlış siyaseti yüzünden kazandı. İzlenen yanlış dış politikalar, bugün Türkiye’yi orada beka sorunu ile karşı karşıya bıraktı.

TÜRKMEN TAPULARI YAKILDI YOK EDİLDİ

ABD’nin Irak’ı işgaliyle başlayan süreçte Türkmen şehirleri tahrip edildi. Türkmen illerindeki tapu kayıtları yakıldı, yok edildi. Yakın tarihe kadar oradaki varlığını sürdüren Türkmenler ABD, İngiltere ve İsrail’in kurduğu IŞİD denen zalim bir örgüt tarafından ve PKK tarafından büyük saldırılara maruz kaldılar. Türkmenler ya göç etmek zorunda kaldılar ya da Peşmerge denen yapının inisiyatifine terk edildiler. Türkmen varlığı azalınca Barzani denen piyon, fırsatı ganimete çevirmek istiyor.

NİHAİ AMAÇ; ‘BÜYÜK İSRAİL’

Bu fırsata binaen yapılan referandum, iyi niyetli bir çabanın ürünü değildir. Arkasında ABD, İsrail, İngiltere gibi güçlerin bulunduğu sözde Kürdistan projesinin fiilen hayata geçirilmesi bağlamında atılan bir adımdır. Nihai amaç, ‘Büyük İsrail’i kurmaktır. Bilindiği üzere Siyonizmin bu bölgede Nil’den Fırat’a kadar olan coğrafyayı ‘Vaat edilmiş topraklar’ olarak görme düşüncesi ve ideali vardır. Bölgemizde atılan her kirli adımın, bu sinsi düşünce ve kirli amaca hizmet ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

BARZANİ, SİYONİZMİN PİYONUDUR

Barzani aşireti Yahudi’dir. Barzani ailesi dededen toruna Yahudi zihniyetine çalışmaktadır. Türkiye’nin, İran’ın, Irak’ın karşı olmalarına rağmen referanduma en çok desteği İsrail’in vermiş olması, bu adımın kimlerin işine geldiğini görmek açısından önemlidir. İsrail ve Batı dediğimiz cephe, bizim kardeşlerimiz olan, kader birliği yaptığımız Kürtleri asla sevmezler. Barzani ailesi Kürtlerin asla temsilcisi değildir; O Siyonizmin piyonudur.

GERÇEĞİ GÖREN MHP VE BAHÇELİ’DİR

Bu gerçeği en erken gören ve en net tavrı koyan sadece Milliyetçi Hareket Partisi ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ile ülkücü-milliyetçi kadrolar olmuştur. Genel Başkanımız Sayın Bahçeli yeri ve zamanı geldiğinde her fırsatta Barzani’nin Türkiye için dost değil düşman olduğunu dile getirmiştir. Barzani’ye mutlaka gereken dersin verilmesi gerektiğini haykırmıştır. Bugün de bu gerçeklerden hareketle sözde referanduma en sert tepkiyi yine Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli göstermiştir. Yine Sayın Devlet Bahçeli her fırsatta Kerkük-Musul’ın Misakı Milli sınırları içinde olduğunu dile getirmiş bir liderdir. Daha dün TBMM’deki konuşmasında “Irak’ın toprak bütünlüğü bozulur, bölgesel statü alt üst olursa 1926 Ankara Antlaşması başta olmak üzere, uluslararası antlaşmalardan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanmalıyız. O zaman geldiğinde, şartlar oluştuğunda, tarih coğrafyaya dar geldiğinde Misak-ı Milli uyanacak; 81 Düzce’den hemen sonra 82 Kerkük, 83 Musul deme hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır.” Şeklindeki sözlerle Türk milletinin hislerine tercüman olmuştur.

MESELEYİ ÇÖZECEK YEGÂNE İRADE

Meselenin özeti şudur: Eğer Peşmerge’ye, Barzani’ye sunulan imkânların kırkta biri Türkmenlere sağlanmış olsaydı bu rezillikler asla yaşanmazdı. Meseleyi çözecek yegâne irade ise Türk milliyetçiliği iradesidir. Bugün MHP’den, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’den başka, Barzani’den kaynaklanan rezilliği çöpe atacak, bu sorunu kökten çözebilecek kimse yok.

•  Adana’yı sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adana bir zamanlar ülkemizin ilk dört ilinden biri konumunda idi. Nüfus bakımından 6. sıraya geriledi. Ekonomik refah bakımından ise daha geri sıralara itildi. Kamu yatırımlarında 2002’de ilk üçte yer alan Adana o yıllardan sonra aynı değeri göremedi. Seyhan ilçemizin bir mahallesi kadar olan illere, 2.5 milyonluk Adana’dan daha fazla kamu yatırımları yapıldı. Tarımda ve saniyede öncülük etmiş, çevresindeki tüm illerin cazibe merkezi olarak kabul edilen Adana’nın resmi araştırma sonuçlarına göre işsizlikte, yoksullukta birinci olması düşündürücü. Tüm bunların yanında 200 binden fazla Suriyeli mültecinin sorunları da Adana’nın sırtına yüklendi. Adana değişik illerden de sürekli göç almaktadır. Dolayısıyla ekonomik açıdan içine düşülen çıkmaz, beraberinde birçok sosyal-kültürel sorunları da getiriyor. İşsizlik oranı, sosyal rahatsızlıklar ve güvenlik riski arttı. Bu alandaki boşluk ise başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimler eliyle doldurulmaya çalışılıyor. Eğitim, kültür-sanat, sağlık, barınma, istihdam ve benzeri alanlarda belediyelerimiz çeşitli projeler üreterek çekilen sancıyı azaltmaya çalışıyorlar. Emniyet ve diğer kamu kurumları da bu olumsuz tablodan etkilenmekte, daha fazla mesai, daha çok kaynak harcamak sorunda kalmaktadırlar.

Her şeye rağmen Adana için asla umutsuz değiliz. Devletin, siyasi iktidarın Adana’yı kucaklaması gerekiyor. Adana siyasetin çok ötesinde pozitif bir bakışı hak ediyor.

•  Terörün varlığı çok sayıda ailenin ocağına ateş düşürdü. Birçok askerimiz, polisimiz, korucumuz şehit olurken, bir çoğu da yaralanıyor.  Teröre yönelik mesajınız nedir?

Terör, ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Hemen her gün ocaklar sönmeye; eşler dul, çocuklar yetim, ana-babalar evlatsız kalmaya devam etmektedir. 40 yıldır bölücü terör Türkiye’nin bir numaralı meselesi olagelmiştir. Bölücü terör örgütü bağımsız bir örgüt değildir. Amacı, bin yıldır kardeşçe yaşadığımız bir kitlenin haklarını aramak hiç değildir. Doğu, Güneydoğu gibi bölgelerimizdeki kardeşlerimizin yaşadığı sorunların aynısı bugün Adana’nın uzak ilçelerinde, köylerinde de yaşanmıştır, yaşanmaktadır. Kaldı ki; Doğuya gidildikçe devletin pozitif imtiyazlı politikalarına tanık olunmaktadır. Yani mesele çok başka. Az önce de ifade ettiğim gibi Barzani kime hizmet ediyorsa, bölücü terör örgütü de aynı adres için çalışmaktadır. 

İKİ İHANET ÖRGÜTÜ İŞBİRLİĞİ YAPMIŞLAR

MHP’nin de koalisyon ortağı olduğu hükümetin 2002’de sıfırlama noktasına getirdiği terör örgütünün bugün bu noktaya gelmiş olması üzüntü vericidir. Mevcut iktidarın mücadele yerine müzakereyi tercih ettiği dönemlerin, bu iktidarı kullanarak çok kritik noktalarda etkin olmayı başaran FETÖ denen ihanet örgütünün de bunda tesiri olduğu kesin. Planlanan operasyonların FETÖ tarafından önceden terör örgütüne bildirildiği artık sır olmaktan çıkmıştır. İki ihanet örgütü Türkiye’yi teslim almak için arka planda işbirliği yapmışlar.

TERÖRÜN PANZEHİRİ MİLLİYETÇİLİKTİR

Terörün panzehiri milliyetçiliktir. Milliyetçi bir düşüncenin devlet olması şarttır. En azından iktidar olması şarttır. MHP bugün iktidar olsa, terörün beli iki ayda kırılır, altı ayda kökten biterdi.Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin terörle mücadele konusunda yaptığı sayısız değerlendirmeleri, mevcut siyasi iktidara sayısız uyarıları olmuştur. ‘Önce ülkem ve milletim’ diyen Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli, iktidara bu alanda geniş bir destek sunmaktadır. Özellikle 15 Temmuz ihanetinden sonra gelişen süreçte terörle mücadeleye yönelik çalışmaları önemsiyoruz ve bu çabaların arkasında duruyoruz. İnşallah hep birlikte bu belayı def edeceğiz. Bundan kuşkumuz yok.

 

•  MHP Adana il başkanlığı olarak Adana için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Biz Milliyetçi Hareket olarak Adana’da hemşehrilerimize, vatandaşlarımıza hizmeti gaye edindik. Adana’da herkesin, her vatandaşımızın mutlu, huzurlu, işi ve aşı olan, güvenlik kaygısı bulunmadan, yarınlardan umutlu olarak yaşamasını istiyoruz. Ama tüm bunların hepsi elbette sadece yerel yönetimler eliyle mümkün değil. Değerli hemşehrilerimizin, kıymetli vatandaşlarımızın bizlere emanet ettiği 9 belediyemiz var. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere ayrıca 8 ilçe belediyemizle sorumluluk alanlarımızda hizmet üretiyoruz. Kıt imkânlara rağmen önemli büyük yatırımlar yapıyorlar. Yollar, köprüler kuruyorlar; susuz köylere su, yolsuz köylere yol, işi olmayana iş, aşı olmayana aş verebilmek için çırpınan belediyelerimizle vatandaşlarımıza daha güzel yarınları inşa etmek arzusundayız. Bugün Tufanbeyli’den Pozantı’ya, Aladağ’dan Yumurtalık, Karataş’a kadar 15 ilçemizde MHP’li belediyelerimizin alın terleri, göz nurları dökülüyor. Evde sağlık, hastalara yardım, kültür-sanat, kurslar, eğitim programları, tarımdan sanayiye kadar her alanda istihdam üretme projeleri, sportif yardımlar, kapalı spor salonları ve daha nice çalışmaların hepsi daha güzel bir Adana için. Bu konuda Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin çok hassas olduğunu biliyorsunuz. Vatandaşlarımızın memnun edilmesi ve hizmet edilmesi noktasında her fırsatta emir ve talimatları bulunmaktadır. Bizler de gerek teşkilatlar olarak gerekse yerel yönetimlerimiz vasıtasıyla bu doğrultuda gece-gündüz demeden çalışmaktayız. Belediye olmadan yerelde hizmet üretmek çok zor. O nedenle mevcut belediye sayımızı daha da artırma ve daha çok vatandaşımıza ulaşma amacındayız.

 

•  Kadınların ve gençlerin siyasi platformda daha fazla yer almaları için neler yapılmalı?

Kadın-erkek ayrımı yapan bir siyaset kurumu değiliz. Herkesin her alanda hak ettiği yerde olmasını arzu ediyoruz. Herkese eşit fırsat, herkese eşit imkân sunmanın gayretini veriyoruz. Ben şahsen ilçe başkanlığım döneminden de bilirsiniz, özellikle kadınlara yönelik pozitif bir yaklaşım içinde oldum. İlçe teşkilatında olduğu gibi il teşkilatında da yönetimimizde kadın temsilcilerimiz var. Mevcut sayıyı yeterli görmüyorum tabii ki. Ama diğer taraftan İl Kadın Kolları teşkilatımız ciddi sayıda bir ekiple çalışmaktadır. Kadınların ülkemizde edindikleri yeri elbette yeterli görmüyorum. Siyaset, kültür-sanat, spor, iş hayatı ve diğer alanlarda mutlaka daha etkin şekilde bulunmaları gerektiği kanaatindeyim. Türkiye’nin zamanla bu konuda sizin de arzu ettiğiniz yere geleceğine inanıyorum.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ADANA haberleri
Arşiv Arama
- -