Yükleniyor

Bre Utanmaz! Senin Ki Hep Açıkta


Bu makale 2017-06-01 02:19:15 eklenmiş ve 294 kez görüntülenmiştir.
Özlem Pekduraner - Mali Müşavir

          Gözlerimiz neden hep kusur, eksiklik görüyor ki? Halbuki o güzel gözlerimiz iyiyi, güzeli görsün diye programlanmıştır; gözün ayıp, kusur görmesi özüne terstir.

Hepimiz hata yapmaya müsaitiz çünkü kuluz. Mükemmellik bize mahsus değil ki öncelikle bunun farkına varmalıyız ve bunu kabul etmeliyiz.

Kimi zaman birbirimizi acımasızca eleştiriyoruz, ayıplıyoruz, birbirimizin eksiklikleri ile dalga geçiyoruz. Gün gelip de ayıpladığımız şeyi gaflete düşerek,  bizim yapmayacağımızın garantisi var mı? YOK.

            Kınama, ayıplama sosyal hayatta hoş olmadığı gibi dinimiz açısından hoş karşılanmamıştır. Peygamberimiz (Sav.) : “Din kardeşini bir suçundan dolayı ayıplayan kimse, o suçu (günahı) kendisi de işlemedikçe ölmez. ” (Tirmizî, Kıyâmet, 53) diye buyurmuştur.

Ayrıca tecessüs, kötülüklerin yayılmasına zemin oluşturduğu, kin, düşmanlık vb. olumsuz duyguları tetiklediği gibi  kişiler arasındaki sevgi ve saygı bağını da zayıflatır. Kişiyi Allah’tan uzaklaştırır, kul nezdinde de sevimsiz kılar.

Koyun ile keçinin hikayesini duymuşsunuzdur. Çevremizdekilerin kusuruna odaklanmak yerine kendi kusurlarımıza ayna tutmanın güzel bir örneğidir  koyun ile keçi hikayesi.

“Koyun ile keçi aynı sürüde otluyorken koyun biraz ileride, keçi ise biraz geride imiş. Bu sırada bir dereden atlayan koyunun hafif kuyruğu kalkmış. Bunu gören keçi arkadan koyuna, şeyin gözüktü, demiş. Koyun ise hiç istifini bozmadan hafif geri dönüp, keçinin yüzüne:

Bre utanmaz! Senin ki hep açıkta ya, demiş.”

  Marifet kusuru, ayıbı örtmek de. İlla kusur bulmak istiyorsak bakışlarımızı kendimize çevirmeliyiz, kendimizle meşgul olmalıyız. Emin olun  kusur bulacağızdır. Kusurumuzu fark etmek de önemlidir elbet ancak asıl mühim olan kendimize bu durumu zor da olsa itiraf edip, olumsuz yönlerimizi törpülemektir.

 

            Unutmayalım ki başkasının ayıbını, kusurunu ifşa eden kişilerin ayıp ve kusurlarını da bir başkası ortaya çıkarır. Herkes kendi duygu, düşünce ve davranışlarından mesuldür. Bizim mesuliyetimiz bu olumsuzlukları sergileyenlere bunun doğru olmadığı konusunda tebliğde bulunmakla sınırlıdır.

            Ha bir de ayıbı, edepsizliği, saygısızlığı biz yapmayalım da kim yaparsa yapsın.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Arşiv Arama
- -