Yükleniyor

Kadına Şiddetle Mücadelede Hukuki Mekanizmalar Ve Adana’da Yaşanan Sorunlar


Bu makale 2017-05-04 19:31:02 eklenmiş ve 301 kez görüntülenmiştir.
Muhal Leventeli İkikardeş - Avukat

  Kadına karşı şiddetle mücadele sürecinde 4320 sayılı yasa 8 Mart 2012’de 6284 sayılı yasaya dönüşmüştür.Bu kanun , şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların ,çocukların,aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak  tedbirleri düzenliyor.

   Bu kanun kapsamında şiddet mağduru kadınlar; evlerine en yakın karakol,Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (Şönim),Cumhuriyet Başsavcılıkları,Kaymakamlık/ Valilik  ve Aile Mahkemelerine başvurarak önlem alınmasını talep edebilirler.Bu talep ve başvurular herhangi bir harca tabi değildir. Kadının beyanı esastır.Herhangi bir belge ,tanık ibraz zorunluluğu yoktur. Ancak bunların mevcutsa, şikayet esnasında sunulması , şiddet uygulayan hakkındaki soruşturmada daha etkili olacaktır.  Şiddet mağduru kadın,evine dönemiyorsa bulunduğu şehirde veya başka bir şehirde uygun bir barınma yeri (sığınak)ne  yerleştirilmeyi talep edebilir.

  6284 sayılı kanun yeni bir kurumu , Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri –kısa adı ŞÖNİM ‘leri hayatımıza soktu.Adana, bu merkezlerin kurulduğu dört pilot ilden maalesef birisiydi. Halen , kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılından bu yana Adana, Kadına Yönelik Şiddette İLK DÖRT İL ARASINDA OLMA ÜNVANINI KORUYOR.

  Büyük umutlarla ve kadına şiddetle mücadelede  Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “ortaya koyduğu kararlı irade “ile açılan ŞÖNİM’ler “TEK KAPI “olma hayalini ne yazık ki gerçekleştiremedi. Tek kapı amacı ne idi ?; şiddete uğramış ve zaten ağır travmalardan geçmiş kadının ve çocuklarının başvurduğu her merciye, yaşadığı şiddeti anlatarak tekrar tekrar travmaya maruz kalmamaları ve tek bir kurumda tüm sorunlara çözüm üretilmesi idi. Ancak halen kadınlar şiddete uğradıklarında pek çok kurumu dolaşmak zorunda kalıyorlar.

2012 yılından bugüne Adana’da ŞÖNİM , mevcut 5 kişilik kadrosu ile 10 binleri aşan sayıda tedbir kararlarını takip etme, yenileme, rapor düzenleme ve kanunun yüklediği diğer görevleri yerine getirmek için mücadele veriyor. Kadrodaki uzman sayısı,mevcut kaynak o günden bu güne ne yazıkki arttılamadı. Bugün ülke genelinde de ŞÖNİMLER 47 ile yayılabildi. Yani henüz ülkenin tamamına yayılmış “tek ve sistematik bir uygulama”yok. Sayıların artması ümit verici,ancak nicelik artışı her zaman niteliğin de arttığı anlamına gelmiyor ne yazık ki.Her zaman sivil toplum örgütleri olarak yaptığımız eleştiri,kanunla belirtilmiş bir çalışma,pilot  uygulama olarak yaşama geçmemeli. Net,kesin,standart bir uygulama ortaya konmalı.

           17.03.2016 tarihli ve 29656 sayılı uygulama yönetmeliği ile ( dikkatinizi çekeriz yönetmelik dort yıl sonra geldi) personelin  yol haritası belli oldu. Ancak,yönetmelik bir maddesi der ki “şönimlerde fiziki koşulların uygun olması halinde ve  BÜTÇE İMKANLARI DAHİLİNDE” yönetim, bireysel görüşme,polis irtibat,sağlık,çocuk oyun,hukuki destek,psiko-sosyal destek,eğitim,iş-meslek danışmanlığı,güvenlik,arşiv,danışma-yönlendirme bölümleri oluşturur. Adanamızda mevcut ŞÖNİM binası halen Huzurevi yanında hizmet vermektedir. Ve tüm bu hizmetler mevcut kadronun gayretiyle verilmeye çalışılmaktadır.

 Ne yazıkki Şönimlerde, baro,sivil toplum örgütleri için  odalar ayrılması gerekirken mekandaki sıkıntılar buna engel olmaktadır. Bunun yanı sıra , Şönimlerin kuruldukları binaların şiddet mağduru kadınların ulaşımına uygun,engelli ve hareket kısıtlılığı olanlara göre düzenlenmiş olmaları yasa ve yönetmelik gereği belirtilmişken bugün engelli araçları için çıkışta yapılan  rampa düzenlemeleri  dışında bir uygunluk yoktur. Bugün Şönim binamız, maddi durumu olmayan,eğitim seviyesi düşük kadınlar için uzak bir  yer durumundadır. Tüm bu eksikliklerin yanında işitme engelli,görme engelli,Türkçe bilmeyen ,kendini Türkçe ifade edemeyen kadınlara dair sorunlar için kadrolu uzman ve tercüman da hem Adana Şönim’de hem de hiçbir Şönim’de yok. Bu da hem Şönimlerde çalışan personel ve hem de  oraya  başvuran kadınlar için  apayrı sorunlar getiriyor. Hizmet gecikiyor ve tabi ki kalite düşüyor. 

   Şönimlerde vaka inceleme,değerlendirme,takip için ayrılan “meslek elemanlarının ,uzmanların sayıları azdır , Örneğin Adana ilinde 2015-2016 ilk yarısında 9500 tedbir kararını 5 personel takip etmiştir, Uzman sayısı ve vaka sayısı arasındaki uçurum,gerek alınan tedbirlerin,gerek bu tedbirlerin takiplerinin ne derecede sağlıklı olduğu sorusunu da beraberinde getiriyor.    

    Adana Valiliği ,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl müdürlüğü ilde “koordinasyon faaliyetinde de “bulunmasını istiyor. Bu toplantılara, Bakanlık il müdürleri,Şönim yetkilileri, C.savcılık,Aile mahkemeleri, Halk sağlığı, Jandarma,Baro,denetimli serbestlik ve ilgili STK’ların katılması gerektiği hem kanun,hem de yönetmelik de var. Amaç,kadına yönelik şiddet vakalarının tartışılması,önleme ve takip konularında taraflar arasında işbirliği ve koordinasyon sağlamak. Bu toplantılar ilimizde ne yazık ki  düzenli yapılamamaktadır. Sürekli değişen personel, sorumlu  Vali yardımcılarının ve il müdürlerinin ilgisi ve bakışı bu koordinasyon toplantılarının kesintiye uğramasına neden olmaktadır. Toplantı olmaması  , kurumların işbirliğinin zayıf,alınan tedbirlerin de yetersiz kalması  gibi ağır sonuçlar doğurmaktadır.

 

  Bugün hepimiz, ilimizde mevcut kadına yönelik şiddetteki bu vahim tablo üzerine düşünmelidir.Kadına şiddetle mücadelede çıkarılan bu özel yasanın 5 yıllık süreçte, ilimizdeki şiddet vaka sayısını azaltmaması, kadınların ve beraberinde çocuklarının yaşadıkları ağır travmatik vakalar gelecekte il bazında daha büyük sorunlara davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle,İlimizde bu sorunlarla uğraşan sivil toplum örgütleri, Baro ve aktivistlerin çalışmalarını desteklemek,kamu kurumları ile sahada çalışan gönüllüler arasındaki işbirliklerini takip etmek hepimiz için bir vatandaşlık  görevi olmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Arşiv Arama
- -