Yükleniyor

“KÖROĞLU”


Bu makale 2017-12-26 23:57:17 eklenmiş ve 148 kez görüntülenmiştir.
Ebedin Oğuz - Türk Halk Müziği Yorumcusu - Araştırmacı

“KÖROĞLU”

Kıymetli okurlarım; bu haftada köşemize yiğitliği mertliği ve halk şairliği ile gönlümüzde taht kurmuş birini, Köroğlu’nu köşemize taşıyacağız.

Asıl adı Ruşen Ali olan fakat Köroğlu adı ile nam salan Halk şairi bazı kaynaklara göre 16. yüzyılda yaşayan bir zattır. 3. Murat zamanında Osmanlı ordusu ile İran savaşlarına katılmıştır. Kötülüğe karşı olan ve hak ve adaleti gözeten biridir. Kılıçta ve kalkanda iyi olduğu kadar sözün ve sazında hakimidir. Kahramanlık Türküleri ile ünlenen Köroğlu yiğitliğin ve mertliğinde sembolü haline gelmiştir. Bolu’da yaşadığına inanılan Köroğlu hakkında 24 değişik bölgeden hikayeler anlatılmaktadır

Bolu iline bağlı Dörtdivan ilçesinde yaşamıştır. Oldukça cesur ve kahraman bir yapıya sahiptir. Ayrıca özgürlüğü için mücadele eder. Yaşadığı dönemde yapılan haksızlıklara karşı baş kaldırır. Valilerin halktan zorla vergi topladığı, askerlerini halkın üzerine gönderdiği, halkı bezdirdiği, halkın bu haksızlığa karşı koyan bir kahramana ihtiyaç duyduğu zamanda Köroğlunun ortaya çıkması halk için bir kurtuluş umudu olmuştur.

Günümüzde Köroğlu adı ile bilinen dağda kendisine bir ordu kurar. Hemen hemen girdiği savaşların hepsinden zaferle döner. O dönemlerde Bolu Beyinin herkesin diline dolanmış güzelliği dillere destan olmuş bacısı Döne Hatun’u kaçırarak evlenir. Köroğlu yiğitliği tartışılmaz, emin, sağlam kişiliği olan, yalan hile bilmeyen ve kimseyi sırtından vurmayan mert bir delikanlıdır. Kazandığı savaşların yanı sıra bir de sazı ve sözü ile halkın gönlünü kazanmıştır. O dönemlerde halkın başında olan zalim paşa veya beylerden aldığı tüm mal ve ganimetleri yoksul kişilere dağıtırmış. Köroğlu’nun ünü sadece yetiştiği Anadolu Bolu’sunda değil 16. yüzyıl bitmeden daha Balkanlar’dan Çin Seddi’ne kadar ulaşmıştır. Köroğlu 16. Yüzyılın en iyi saz ustası ve kılıç kuşanan yiğidi olarak bilinir. Günümüze kadar de namı gelmiş ve hikayeleri anlatılmıştır. Atıf Yılmaz eşliğinde 1968 yılında birçok sinema filmine dahi konu olan Köroğlu’na Cüneyt Arkın gibi iyi bir oyuncu hayat vermiştir. Birçok kişinin izlediği ve bildiği Köroğlu bir halk kahramanıdır. Ayrıca adına yazılmış ve kendisinin de eseri olarak bilinen bir çok türkü veya destan günümüzde halen bilinmektedir.

Köroğlu kendi Derebeyliğini kurmuş ve yine her girdiği mücadeleden galip dönmüştür. Yaşanılan o yüzyıllarda tüfeğinde icat edilmesi ile insanların birbirini namert bir şekilde öldürdüğüne ve sırtlarından vurduklarına inanan Köroğlu “Tüfek icat oldu mertlik bozuldu” demiştir.

Şairliği de olan Köroğlu’nun 30’a yakın şiirinin olduğu bilinmektedir. Bu şiirlerinde genellikle yiğit arkadaşlarına yer vermiştir. Onları övmüş, Onlar için ağlamış ve Onlarla sohbet etmiştir.

Köroğlu şiirlerinde genellikle yiğitlik, doğa sevgisi, dostluk ve aşk konularını işlemiştir. Söyleyişi coşkuludur. Dili oldukça sadedir. Şiirleri genellikle hikâyeler arasında yer alır. Bu şekilde yirmi dört hikâye vardır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Arşiv Arama
- -