Yükleniyor

MEDYUM


Bu makale 2017-12-26 23:56:05 eklenmiş ve 126 kez görüntülenmiştir.
İrfan Sayar - İş Güvenliği Uzmanı

MEDYUM

 

Ülkemizde 2016 yılında meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı: 1.970 kişi idi. 2017 yılı biterken iş kazası sonucu yaşamı bitenleri sayısı 1.851 kişi oldu. Ve bu sayıya Aralık ayı rakamları dâhil değil. Onu da ekleyince 2.000’i bulan bir sayı çıkıyor ki ortaya korkunç!

 

Durduramıyoruz… Freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağıya üstümüze geliyor. Sağa kaçıyoruz ölüyoruz, sola kaçıyoruz ölüyoruz… Eğer fren patladı ise bu kamyonu durdurmak çok güç zaten. Önemli olan olayın kaynağına bakmamız.

 

Yılladır iş kazalarının sebeplerini söylediğim halde dinleyenlerin “doğrumu acaba”dan önce “kim söylüyor? Konusuna kitlendiği için önemsenmeyen unsurlar yüzünden bu kadar insanı maalesef kaybediyoruz.

 

Ülkemizde yıl boyunca iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sayısını bilmediğimiz seminer, sempozyum, kongre yapılıyor ama sonuç: 2.000 iş kazası sonucu ölüm. O kadar denetleme yapılıyor ve iş yeri kapatma ile cezalar kesiliyor ama sonuç: 2.000 iş kazasından ölüm. 130.000’e yakın iş sağlığı ve güvenliği personelleri sahada çalışıyor ama sonuç: 2000 iş kazası sonucu ölüm.

 

Eğitim veriliyor olmuyor, yaptırım uygulanıyor olmuyor… Olmayacak da zaten. Öküzün altında buzağı aranıyor. Elimizde bir silahımız ve kurşunumuz bol ama yanlış hedeflere ateş ediyoruz.

 

Bilinç dediğiniz kültür dediğiniz şey; Mevzuatların sahaya uygulanması sonucunda gelişmiyor. İş güvenliği kültürü yaptırımlar ile de gelişmiyor.

 

Kültür, kitaptır. Kültür, sinemadır tiyatrodur. Kültür müziktir. Kültür edebiyattır. Kültür örf gelenektir.

 

Bir oku bir düşün. Bir anla bir uygula. Bir tecrübe et bir dene. Her yeni şey öğrendiğinde aslında hiçbir şey bilmediğini fark eden bir zihniyet olmalı ki sonrasında kendisini geliştirsin.

 

Sonuç ortada… 2018 yılında yine en az 2.000 kişiyi daha kaybedeceğiz! Şimdiden ben söylemiş olayım. Ben medyum değilim. Ama her zaman söylediğim gibi perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Arşiv Arama
- -