Yükleniyor

Okula Başlangıç Ve Sınırlar


Bu makale 2017-10-22 17:52:14 eklenmiş ve 132 kez görüntülenmiştir.
Fulya ÖZBİLEN - Psikolog

İlkokula başlangıç dönemi, hem çocuk hem de anne-babalar için hep beklenen ancak alışması zaman alan bir dönemdir. Anaokulu deneyimi olan çocuk ve ailelerin bu dönemi daha kolay geçirdikleri doğru. Bununla birlikte bu durum anaokulu geçmişi olmayan çocuğun okula daha zor alışacağı anlamına gelmez.

 

Okula başlangıçla birlikte çocukların ve ailelerin hayatında pek çok değişiklik olur. Çocuklar okuma ve yazmayı ne zaman öğrenmeli, arkadaşlık ilişkileri ve öğretmen ilişkisi nasıl gidiyor, ödevlerini yapabiliyor mu, ona nerede ne kadar yardımcı olmak gerekir gibi pek çok soru gündeme oturmaya başlar. Çocuklar içinse durum daha farklı, okul öncesi dönemde bolca oyun oynar ve aktivite yaparken belirli ders ve tenefüs saatleri gibi bir sınırlamayla karşılaşıyorlar. Dürtü ve isteklerini kontrol etmeyi öğrenmeleri gerekiyor.

 

Bu dönemde çocuğunuzun okula yönelik duygularını ve sınırlarla olan ilişkisi anlamaya çalışın. Hangi noktalarda zorlandığını bilmek ona yardımcı olmanız için bir kapı açmış olacaktır. Özellikle sınıf öğretmeniyle olan diyaloğunuzu iyi tutmanız tavsiye edilir.

Okula başlamadan önce vs. Okula başladıktan sonra evde neler değişir?

 

Okula başlamadan önce evde oyun oynama ya da çeşitli anne-çocuk, baba-çocuk aktiviteleri yapmaya yönelmiş oluyoruz. Son dönemlerde bu konularda babaların payı da göz ardı edilemeyecek kadar büyük.

 

Okul döneminin başlamasıyla birlikte hayatımızda başarı, eğitim gibi kavramlar daha fazla önem kazanıyor ve ne yazık ki rekabet kavramı da tam olarak burada başlıyor. Hem çocuklar hem de aileler diğer çocukların başarılarıyla kendi çocuklarının durumunu kıyaslamaya ve bu konu üzerinde çokça konuşmaya başlıyorlar. Bazı çocuklar bu konuşmalardan ‘’başarılı olursam sevilirim, takdir edilirim’’ mesajını alıyorlar. Bu durum çocukların kendilerine ve oyuna ayırdıkları zamanı azaltıyor. Bazen de tam tersi çocuk hala oyun oynama isteğini sürdürdüğü için derslere ilgi duymuyor ve eve gelir gelmez telefon ve tablete sarılmaya başlıyor. İki durumda da aileler ve çocuk arasındaki ilişki gerilmeye başlıyor.

 

İlişkileri dengede tutmak önemli, çocuğunuzun  ihtiyaçlarını ve akademik başarısını dengede tutmak da. Bu noktada terazinin bir kefesine fazla yüklenmediğinize emin olun.

 

 

 

Psikolog Fulya Özbilen 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Arşiv Arama
- -